
A nyakfájás okai
A derékfájás mellett a másik „népbetegség” a nyakfájdalom, mely lassan meghódítja az egész világot. Leggyakrabban az alvási szokásaink vagy a párna miatt alakulnak ki ezek a „kellemetlenségek”, de nyugodtan kijelenthetjük aktív szerepet játszanak ebben a mobiltelefonok, klimatizált helyiségek és még számtalan aprócska dolog…
Az alvási pozíció
Mindenkinek van egy kedvenc testhelyzete, ahogy éjszaka alszik. Ha hason alszunk, akkor a nyak hosszú ideig elfordul az egyik oldalra, így megfeszűnek a nyaki izmok, emiatt fájdalmas és merev lehet a nyak reggelre. A hason alvás megterhelheti a hátat, főleg, ha puhább matracon alszunk. Ilyenkor a has megsüllyed, ami nyomást gyakorol a gerincre és a hát izmaira is.
Nyakfájást kapni oldalt fekve könnyebb, mint hanyatt fekve. Ugyanis a nyakat oldalra alátámasztani nehezebb, mint hanyatt fekve. Oldalt fekvők esetében rendkívül fontos az alvási pozíció is. A helyes, nyakfájástól mentes, pozíció a stabil oldalfekvés.
Leggyakrabban az a reggeli nyakfájás oka, hogy fejünk lelógott a párnáról és alvás közben túlterheltük nyakizmainkat.
A nyakfájás megelőzésére olyan párnát érdemes beszerezni, mely elég süppedős ahhoz, hogy oldalt is megtartsa fejünket. A párnának elég keménynek is kell lennie ahhoz, hogy tarkónkat jól alá tudjuk támasztani. A fejnek a tarkónál kell megtámasztva lenni.

Hirtelen mozgások
A hirtelen mozdulatok, mint például a gyors felállás vagy a végtagok elfordítása álmunkban megfeszítik a nyaki izmokat. Forgatás alvás közben feszültséget és stresszt okozhat a nyakban.
Kereszthuzat, klimatizált helyiség
A nyak izmait működés közben tartósan hideg éri, sokkal könnyebben húzodnak vagy sérülnek meg. Mivel a nyak izmainak nagy terhet is képesnek kell lenniük elviselni, hiszen védeniük kell a fejet az erőteljes behatásoktól, ezért rendkívül erős és kitartó izmok találhatóak a nyakban. Ez is az oka annak, hogy a nyakfájás olyan hosszú ideig tart.
Okostelefonok
Az asztali számítógépek elterjedésével is jelentősen nőtt a nyakfájás elterjedtsége, hiszen a helytelen ülésre kevésbé figyeltünk oda számítógépezés közben. Az okostelefonok elterjedésével csak nőtt a panaszok száma. Ennek oka, hogy telefonozás közben erőteljesen lehajtott fejjel állunk vagy ülünk. Ez a nyaknak olyan terhelést ad, amit nem tud hosszú ideig elviselni.

Egyéb okok
- rossz testtartás a nap folyamán
- sok ülés a számítógép vagy a TV előtt ugyanabban a testtartásban
- porckopás a felső gerinc ízületek egyikében
- idegi kompresszió, melyet gerincsérv vagy meszesedés okozott
- bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet
- lelki okok
Mit lehet tenni?
Számos gyógymód megkönnyítheti a fájdalom enyhítését pl. hideg vizes borogatás hozzájárulhat a nyaki izmok gyulladásának csökkentéséhez vagy meleg vizes tömlő segíthet a befeszült izmok megnyugtatásában és pihenésében, illetve végezz könnyed gyakorlatokat, például gyógytornát vagy jógát. Ez segíti a vér áramlását a nyakban. Természetesen, a masszázs is sokat segíthet az izomzat ellazításában.
Azonban érdemes a kiváltó okokat megszüntetni:
- Próbáld ki a tollpárnát, amely könnyen illeszkedik a nyak és a fej formádhoz. A tollpárnák idővel elveszítik az alakjukat, ezért a legjobb, ha kb. félévente cseréled őket.
- A „memóriahabbal” készített párnák megfelelhetnek a fej és a nyak kontúrjainak is, és segítenek a nyak támogatásában, de idővel ezeket is le kell cserélni, mert elvesztik rugalmasságukat.
- Kerüld a túl merev vagy túl mély párna használatát.
- Ha a matrac behajlik a közepén, fontold meg a matrac cseréjét, hogy megfelelően támogassa a hátad és a nyakad.
- A nap folyamán többször figyelj a megfelelő testtartásra miközben állsz, sétász, ülsz, különösen az íróasztalnál, a számítógépnél. Figyeljd, hogy ne hajlítsd túl előre a nyakad.
- Próbáld meg a telefont szemmagasságban tartani, ahelyett, hogy a nyakad előrehajlítanád, amikor nézed.
- Ne szorítsd a telefont a füled és a vállad közé.
- A fizikai aktivitás segít erősíteni az izmaid, ideértve a nyakad is. Segíthet a testtartás javításában és ráadásul enyhíti a stresszt, amely merev izmokat okozhat.